Yönetim ve Liderlik

kitap-yonetim&liderlik

Yayınevi: Palmiye Yayınları
Yazarlar: Gülbeniz Akduman, Zeki Yüksekbilgili

Yönetim ve liderlik kavramları ülkemizde sık telaffuz ediliyor olmasına rağmen henüz yeterince zihinlerde olgunlaşmamış kavramlardır. Özellikle küçük işletmelerde birçok yönetici köklü bir yöneticilik eğitimi almadan yöneticilik sorumluluğunu üstlenmek durumunda kalmışlardır. Ya aileden gelen bir işi yönetmek durumunda kalmışlar ya da ekip içinde dikkat çektiklerinden bu göreve atanmışlardır.

Ülkemizde girişimciliğin artan bir hızla yaygınlaşması mutluluk verici bir gelişmedir. Bununla beraber “Bir işi yapmaktan anlamak” ile “O işi yönetebilmek” yeteneklerinin aynı olmadığını unutmamak gerekir. Küçük işletmelerin kaynaklarının ne derece sınırlı olduğu düşünüldüğünde bu kıt kaynakların el yordamıyla yönetim uygulamalarıyla heba edilmesinin ne büyük bir hata olduğu anlaşılacaktır. Bu yüzden Yönetim ve Liderlik girişimcinin sahip olması gereken temel beceriler arasında yaşamsal bir öneme sahiptir.

“Sürekli öğrenme” her iş için önemli olmakla beraber özellikle Yöneticilik ve Liderlik sorumluluğunu üstlenen kişiler öğrenmeye çok daha fazla zaman ayırmalılar. Yöneticilik becerilerinde, Liderlik özelliklerinde eksik kalan noktaları

gidermeye çalışmalı ve çalışanlar karşısına dolu olarak çıkmalılar. Burada “Liderlik öğrenilir mi, öğrenilmez mi” tartışması bize zaman kaybettirmemeli. Özel sektörde bir şekilde bu sorumluluğu üstlenen biri kendini sıradan görmemelidir. Bu gün yetenek yarışmaları bize çalışarak nelerin becerilebileceğini açıkça göstermektedir.

İşte bu çalışma; köklü bir yöneticilik eğitimi alma şansı olmamış olmasına rağmen şartlar gereği bir işi, bir sermayeyi veya bir grup insanı yönetme durumunda kalmış kişilerin bilgi eksikliğini gidermesine katkı sağlamak amacıyla ortaya konmuştur.

Bir işletmenin en önemli kaynağı insan kaynağıdır ve Liderlik bir kişinin vizyonunu daha yüksek standartlara yükseltebilme becerisidir. Ekibinizin ruhuna dokunarak onların kişilik düzeylerini var olan sınırlarının ötesine genişletebilmenizi umarak bu çalışmayı beğeninize sunuyoruz.

Yayınevi: Palmiye Yayınları
Dili : Türkçe
110 sayfa
İç sayfalar: 2. hamur
Kapağı :Amerikan Cilt
Ebatları : 13,5×19,5
1.baskı: Haziran 2014
ISBN: 978-605-85648-6-2